Balanční pozice aneb hledání životní rovnováhy


V józe mají balanční pozice své důležité místo, protože nás nejenom fyzicky, ale především psychicky a emočně vedou k naší vlastní stabilit. 
Kladou nároky na smysl pro vyváženost a rovnováhu. Soustředění v pozici a hledání našeho vlastního středu jistoty a pevnosti zaměstnává také náš mozek a má vliv na koordinaci nervosvalové aktivity a udržuje naši psychiku v bdělé přítomnosti, což už toto samo o sobě je léčivé a pro nás velmi důležité.
Balanční pozice se odehrávají tady a teď. Jakékoliv zaváhání a zapomenutí se v pocitech a myšlenkách mimo přítomnost vede k zakolísání.
Tak jako v životě.
Kontrola těla, aktivace svalových skupin a soustředění na to, co právě konám, vede k přání pozici zvládnout a ustát. Můžeme se sami sebe ptát…
Kde jsme ve svém životě pevní a kdy a kde se vychylujeme?
A jak reagujeme, když se vychylujeme?

Balanční pozice nás vedou k plné přítomnosti, k lepšímu a otevřenému postoji těla, k soustředěnému a klidnému dýchání a k vědomí svého vlastního já.

A stejně jako v životě, tak i v balančních pozicích je dobré si uvědomit že:
- vždy je důležitá výchozí pozice a vědomí naší vlastní stability
- lépe se praktikují naboso
- je dobré najít si svůj stabilizační bod, který nám v začátcích pomáhá
- když jsme nervózní, neklidní a emočně rozhození, pak se těžce vracíme do svého středu, do svojí nejenom psychické, ale i fyzické rovnováhy
- každé vychýlení a vypadnutí z pozice je pouze informací
- návrat k našemu vnitřnímu středu přináší stabilitu, ztišení a vědomé prožívání
- tělo a mysl se vzájemně ovlivňují

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Taky o lásce

Indické sny